DİYABETİK AYAK TEDAVİSİ

diabeticfoot

KÜBA’DA DİYABETİK AYAK TEDAVİSİ

Kübalı bilim adamları Heberprot-P ilacını başarılı bir şekilde diabetik ayak hastalarının tedavilerinde uygulamaktadırlar.

Havana’da bulunan Anjiyoloji – Damar Cerrahi Enstitüsü ve Genetik Mühendisliği – Bioteknoloji Mühendisliği Merkezi tarafından Diyabetik Ayak hastalarında ampütasyonu önlemek üzere kullanılan tek ilaç olan Heberprot-P tıp adına önemli bir buluşa imza atılarak, üretilmiştir.

Bu ilaç 2 bin Küba’lı ve ayrıca 10 farklı ülkeden 18 bin hastaya uygulanmıştır. Heberprot-P şaşırtıcı sonuçları dünyadaki 350 milyon Diyabetik hastası için umut olmuştur.

Uluslarası İlaç firmalarının vahşi rekabetlerine rağmen Diyabetik Ayak tedavisinde ilk kez olumlu sonuçlar Heberprot-P ile alınmıştır.

Küba’da İlaç Sanayisi kar gütmeyen bir yapıya sahiptir. Devrim yaratan bu buluşlar sayesinde Milli Ekonomiye gelir sağlamakta ve yeni buluşların gerçekleştirilmesine yardımcı olmaktadır.

DİYABETİK NEDİR ?

Diyabet, vücutta yetersiz insulin üretimi yada üretilen insülinin görevini yapmakta yetersiz kalmasından kaynak lanan bir hastalıktır. İnsülin, vücudumuzda pankreas adlı bir organda üretilir, temel ödevi aldığımız besinlerin enerjiye dönüşümünü sağlamaktır.

DİYABET ÇEŞİTLERİ

Tip 1 Diyabet, genetik geçişin sıklıkla gözlendiği, genç yaşlarda ortaya çıkan ve insulin bağımlı olan türdür.

Tip 2 Diyabet ise orta yaştan sonra ortaya çıkan, kilosu fazla, kan şekeri düzensiz, diyetine dikkat göstermeyen bireylerde gözlenen şekildir.

Diyabet hastaları genelde bu rahatsızlığın komplikasyonları nedeni ile değişik organ ve doku gruplarının hasarı ile hekimler tarafından tedavi edilirler. Temelde kan dolaşımı bozukluğu yatan bu komplikasyonlar, gözler, böbrekler, özellikle bacak ve ayaklarda ciddi sorunlara sebep olabilir.

Nöropati (Sinir Doku Bozukluğu)

Diyabet tanısı konan hastaların nerede ise dörtte birinde bu hastalığa bağlı ayak problemleri ortaya çıkar. Bu bozukluklar kan dolaşımı bozukluğu ve sinir dokusunun hasarından kaynaklanır. Diyabetik nöropati, ayaklarda hissizlik, ağrı, sıcak ve soğuğu algılayamama gibi durumlara yol açar. Bu hastalar ayaklarında oluşan küçük kesik, yanık, ezik gibi durumlara hissetmezler ve problemler çığ gibi büyür. Tanıda gecikme iyileşmeyen yaralara, tedavide yetersizlik uzuv kaybı gibi istenmeyen durumlara yol açabilir. Nöropati ayrıca bunion (baş parmakta çarpılma), çekiç parmak ve Charcot Hastalığı gibi kemik kırıkları eşlik eden durumlara sebep olabilir. Diyabet hastalarında zamanında alınacak önlemler, tüm bu istenmeyen durumları engelleyebilir. Ayakların günlük bakımı en önemli noktadır.

Kan Dolaşımı Bozukluğu

Diyabetin en ciddi komplikasyonlarından birtanesi periferik damar bozukluğu, yani kılcal damarlardaki kan dolaşımının çok yavaşlaması hatta durmasıdır. Sonuç olarak dokulara taşınan oksijen ve yapıtaşlarının miktarı azalır, ve özellikle nöropati sebebi ile oluşan yaraların iyileşmesi imkansız hale gelir. Ayrıca ayak cildi kurur ve ayakta ödem (şişme) oluşur.