SEDEF TEDAVİSİ

sed

KÜBA’DA SEDEF TEDAVİSİ

Histoterapia Placentaria Sağlık Merkezinde, uzman kadro tarafından hastalık oranları, tesbit taraması dijital ortamda yapılarak öğrenilir, bazı hastalarda biyopsi gerekli olabilir. Kesin teşhis koyulduktan sonra ilaç miktarı, ihtiyacı ve tedavi süresi doktorlar tarafından belirlenir. Türkiye’ye döndükten sonra istikrarlı bir şekilde aldığınız ilaç tedavisi, hastalığın bitimine kadar devam edilir.

Küba Yöntemini doğru izlediğinizde Sedef’ten tekrarlanmamak üzere kurtulmuş ve tamamen iyileşmiş olacaksınız.

Küba Devletine ait olan Histoterapia Placentaria Sağlık Merkezi tarafından yetkilindirilen Guantanamera International Tour Operator, Türkiye’den 10 hasta her üç ayda bir tedavi görmesi amacı ile Küba’ya sağlık turları düzenlemektedir.

SEDEF HASTALIĞI TEDAVİSİ VİDEOSU

SEDEF HASTALIĞI

Sedef deri hastalıklarının en önemlilerinden olup kronik, tekrarlayıcı ve sık rastlanılan bir rahatsızlıktır. Deri örtüsünün olduğu tüm bölgeleri tutabilir. Saçlı deride, tırnakta, elde, ayakta, gövdede, dizde, dirsekte kısaca tepeden tırnağa bütün vücudu etkileyebilir. Ancak şiddeti kişiden kişiye değişir. Kimi hastalarda sadece bir nokta veya plaklar halinde gözlenebilirken, kimi hastalarda vücudun muhtelif alanlarına yayılarak çok geniş deri bölgelerini etkileyebilir. Şu bilinmelidir ki sedef bir cilt rahatsızlığı olup, diğer organların bozuklukları ile bir ilişkisi yoktur. Birçok kronik hastalıkta olduğu gibi belirli aralıklarla tekrarlama özelliği vardır. Bu nükslerin sıklığı, yaygınlığı bireysel olarak değişebilmekte bazen uzun yıllar boyunca hiç bir kriz yaşanmamasıda mümkündür.

Bu son derece sık hastalığın görülme ihtimali %1-3 arasında değişmektedir. En fazla görülen bölgeler diz, dirsek, bel, saçlı deri, genital bölgedir. Tipik görüntüsünde kırmızı, net sınırlı zemin üzerinde beyaz ince kabuklanmalar şeklindedir, ancak sedefin kabuk olmadan sadece kırmızı alanlar veya bu alanların üzerine eklenmiş iltihaplı toplu iğne başı büyüklüğünde püstüllerle seyreden formlarıda olabilir.

Genetik bir hastalık olan sedef özellikle 20-40 yaş grubunda sıkça görülür. En sık beyaz erkeklerde rastlandığı görülmüştür. Ailesel özelliği olan bu hastalığın ebeveynlerde olması çocuklarında görülme ihtimalini artırır. Sedef kalıtsal olabilir ama bulaşıcı bir hastalık değildir.

Belirli faktörler hastalığın hızlanmasına yahut ilk krizin başlamasına neden olmaktadır. Bunların başında fiziksel ve psikolojik stresler, aşırı güneş ışığı, alınan birtakım ilaçlar (ağrı kesiciler, hormon ilaçları, kortizon, tansiyon ilaçları) yeralmaktadır. Hastaların rahat bir hayat sürmesi, aşırı yorgunluktan kaçınılması, mümkün olduğu kadar az ilaç tüketmesi sedefin stabil kalmasına yardımcı olur. Sedefin tipik belirtilerinden birtaneside kaşınan yada yaralanan bölgelerde yeni sedef plaklarının gelişmeye meyil göstermesidir. Bu olaya “Köebner fenomeni” denmektedir.

Lokal bir sedef formu olan “palmoplanter psoriasis” (el-ayak sedefi) ise el ve ayakta su toplamaları çatlak ve soyulmalar şeklinde gözlenebilir. Klinik görüntüye bakılarak teşhis konulan sedef bazen egzema, alerjik deri hastalıkları ile karışabilmektedir. Bu sebeple Histoterapia Placentaria’da ki uygulanan yöntem teşhisin konulmasının ardından ilaç tedavisi ile sürdürülmektedir.

SEDEF HASTALIĞI ÇEŞİTLERİ

Sedef hastalığı, hastalığın çok değişik şekillerde kendisini gösterdiğini belirtebiliriz. Şekil yönünden farklılık gösterebilen sedef hastalığı, şiddet bakımından da farklılık gösterebilirken, bunun yanında, hastalığın devam ettiği süre açısından da farklılıklar gözlemlenebilmektedir.

Püstüler (Su Toplayan) Sedef

Püstüler sedef genellikle bütün vücutta bir anda meydana gelen ve genellikle yetişkinlerde ortaya çıkan bir hastalıktır. Püstüler sedef ilk olarak deride kızarıklık meydana getirir ve kızaran bölge şişmeye başlar ve baloncuk oluşturur. Daha sonra bu baloncuklar patlayarak deride çürüme ve dökülmeye yol açar. Püstüler sedef genellikle el ve ayak bölgelerinde oluşmaktadır. Bu baloncuklar içerisinde sıvı mikrop taşımadığı zaman hastalık oluşturmaz ve asla bulaşıcı değildir.

Plak Tipi Sedef

Plak tipi sedef hastalığı derinin üst yüzeyinde oluşan ve hızlı bir biçimde deriyi parçalayarak pigmentlerin bozulmasına neden olur. Deride kabuk tutar ve deriyi 24 saatte bir yenilenmesine sebep olur. Plak tipi sedef hastalığı deriyi hızlı bir şekilde yediği zaman epitelyum deri oluşur ve vücuttan atılan kirli kanın birikimi ile deride gümüş renginde pullanmalar meydana gelmektedir. Plak tipi sedef hastalığı çoğunlukla dizlerde, dirseklerde, kalçalarda ve saçlı deride oluşmaktadır.

Gutat (Damla) Sedef

Gutat (Damla) sedef hastalığı, çocuk ve genç yaştaki insanlarda meydana gelen deride damla şeklinde görülen sivilceye benzeyen kızarık ve içi dolu bir hastalıktır. Sedef hastalığının bu çeşidi genellikle daha ince pullarla örtülü bir derinin olmasıdır. Gutat (Damla) sedef hastalığı genellikle medikal ilaç sonrasında ortaya çıkmaktadır. Örneğin herhangi bir ameliyat sırasında verilen narkoz veya güçlü bir antibiyotik gibi ağır ilaçlar esnasında oluşabilmektedir. Bu sedef hastalığı çeşidi devamlı rahatsız eden bir hastalık çeşididir.

İnverse (Ters) Sedef

Inverse (Ters) sedef hastalığı derinin en ince ve hassas kısımlarında ortaya çıkar. Inverse (Ters) sedef hastalığı genellikle kasıklarda, koltuk altında, genital bölgelerde çıkabilir. Sedef hastalıklarının diğer çeşitlerine göre konum bakımından tedavisi biraz daha zordur. Sebebi ise hastalığın koltuk altı gibi kapalı ve giysilerin sürtünmesi sebebi ile yaraların tahriş olmasıdır. Bakteri alma olasılığı daha fazla olan bölgelerdir. Mantar ve bakteri oluşumunda daha müsait durumdadır.

Eritrodermik (Yaygın) Sedef

Eritrodermik (Yaygın) Sedef, genelde vücudun bütün bölümlerini etkileyebilen, deride dökülmelere ve ciltte kızarıklığa neden olan sedef hastalığı çeşididir. Eritrodermik (Yaygın) Sedef, hasta olan kişilerde kaşıntı ve ağrılara neden olmaktadır. Sedef hastalığı bulunan kişilerde diğer çeşitlerine göre kaşıntı ve ağrı fazla olduğunda tedavisi süreci daha uzun olabilmektedir.