VİTİLİGO – ALA TEDAVİSİ

vit

KÜBA’DA VİTİLİGO – ALA TEDAVİSİ

Histoterapia Placentaria Sağlık Merkezinde, uzman kadro tarafından hastalık oranları, tesbit taraması dijital ortamda yapılarak öğrenilir. Kesin teşhis koyulduktan sonra ilaç miktarı, ihtiyacı ve tedavi süresi doktorlar tarafından belirlenir. Türkiye’ye döndükten sonra istikrarlı bir şekilde aldığınız ilaç tedavisi, hastalığın bitimine kadar devam edilir.

Küba Yöntemini doğru izlediğinizde Vitiligo’dan tekrarlanmamak üzere kurtulmuş ve tamamen iyileşmiş olacaksınız.

Küba Devletine ait olan Histoterapia Placentaria Sağlık Merkezi tarafından yetkilindirilen Guantanamera International Tour Operator, Türkiye’den 10 hasta her üç ayda bir tedavi görmesi amacı ile Küba’ya sağlık turları düzenlemektedir.

Vitiligo’nun tedavisinde doktor tarafından uygulanan tedavi ile hastanın dikkat etmesi gereken bazı durumlar vardır. Amaç; melanosit hücrelerinin çalışmasını normale döndürmektir.

Vitiligo hastalarının güneşe dikkat etmesi gerekir. Güneşe çıkarken yüksek koruyucu faktörlere ( en az 15 faktör ) sahip krem kullanılmalıdır. Çünkü Vitiligo’lu kişilerde güneşe karşı savunma mekanizması azalmıştır. Sonuçta ortaya çıkacak güneş yanıkları, hastalığın şiddetlenmesine neden olur. Bu tedavi hastanın yaşı, hastalığın şiddeti ve hastalığın süreci göz önüne alınarak ilaç miktarı yazdırılacaktır. Her hastaya aynı tedavi şekli uygulanır. Tedavi sonucunda öncelikle yüz bölgesindeki lekelerde iyileşme görülür. Eller ve ayaklar tedaviye geç yanıt vermekte ve düzelmesi gecikmektedir, bu yüzden Küba yöntemi uygulandığında en önemli kriter istikrarlı olunmasıdır. Zaten hastayı da en çok rahatsız eden yüz bölgesi olduğundan, tedaviyle sevindirici sonuçlar alınmaktadır.

VİTİLİGO – ALA HASTALIĞI TEDAVİSİ VİDEOSU

VİTİLİGO – ALA HASTALIĞI

Derimizde pigment üreten, dolayısıyla derimize rengini veren melanosit hücreleri vardır. Çeşitli sebeplerden dolayı, bu melanositlerin hasar görmesi sonucu pigment üretilemez veya birden melanositlerin üretimi duruyorsa Vitiligo Hastalığı teşhisi konulur. Pigment yetersizliği sonucu deride, dağınık ve yama şeklinde sınırları belli olan beyaz alanlar (leke) oluşur. Süt kadar belirgin bir beyazlıktır. Bu lekelerin büyüklükleri değişiktir; nokta kadar ya da 2-3 madeni para büyüklüğünde olabilir. Bu şekilde deride ortaya çıkan hastalığa vitiligo denir. Vücutta en çok etkilenen yerler el, kol, bacak, yüzdür. Genital bölgede de görülme sıklığı fazladır.

Toplumda her yüz kişiden ortalama 1.5′inde vitiligo ortaya çıkar. Kalıtsal faktörlerin (ailesinde bu hastalığa yakalanmış olanların olması) bu hastalığın ortaya çıkmasında etkili olduğunu söylemek mümkün. Yapılan araştırmalar, ailesinde bu hastalık görülen kişilerin yüzde 25′inde Vitiligo’nun görüldüğünü göstermiştir. Deride beyazlık şeklinde kendini gösteren bir hastalık olduğundan, koyu renkli kişilerde daha belirgindir. Ortaya çıkma yaşı değişkendir. Hastaların yarısı 20 yaşından önce hastalığa yakalanmıştır. Vitiligo kalıtsal olabilir ama bulaşıcı bir hastalık değildir.

VİTİLİGO (ALA) NEDEN ORTAYA ÇIKAR ?

STRES, cildin güneş veya ateş ile yanması, bazı hastalıklar ve çarpma gibi faktörler bu hastalıkta etkin rol oynar. Tabiki kalıtsal faktörleri de unutmamak gerekir. Aile öyküsünde bu hastalığın olması da bir risk faktörüdür. Vitiligo’nun ortaya çıkış sebebi, deriye rengini veren melanosit hücrelerin azalması sonucu pigment üretilememesidir. Bu hücrelerin niçin azaldığı kesin olarak bilinmese de bazı teoriler üretilmiştir. Genlerde ortaya çıkan bazı bozukluklar, bağışıklık sisteminin bozulması sonucu vücudun melanositleri yıkması, bu hücrelerin kendi kendini yok etmesi gibi nedenler yüzünden melanositlerin azaldığı düşünülmektedir. Ayrıca hastalığın ortaya çıkmasında ya da daha da şiddetlenmesinde etkili olan bazı faktörler vardır.

VİTİLİGO’NUN (ALA’NIN) BELİRTİLERİ VE SEYRİ

Vitiligo’nun belirtisi, deride yama şeklinde görülen beyaz lekelerdir. Süt beyazı gibidir. Bazı olgularda, vücudun tamamı beyazlar. Bu beyaz alanlardaki kıllarda da beyazlaşma olabilir. Koyu tenli kişilerin rahatlıkla farkettiği bu durum, açık tenlilerin de güneşte bronzlaşması sonucu dikkat çekecek düzeydedir. Hastalığın şiddeti ve seyri herkeste aynı değildir. Lekelerin olduğu yerde bazı esmerlikler olabilir. Bunun nedeni hala o bölgede bir miktar pigment olmasıdır. Vitiligolu kişilerde pigment kaybı, hastalık ortaya çıktıktan bir süre sonra durur. Yani pigment miktarı sabit kalır. Sonra tekrar pigment kaybı ortaya çıkabilir ve bu şekilde devam eder. Hastalık ilerler ve hasta eski rengine kavuşamaz. Derinin renginin tamamen değişmesi yani vücudun tek renk olması hastalığın geçtiği anlamına gelmez. Vitiligo devam etmektedir.

VİTİLİGO – ALA HASTALIĞI ÇEŞİTLERİ

Görüntü ve lezyonun dağılımına göre sınıflandırma

1.Akrofasiyal vitiligo: Beyaz alanların dağılımı simetriktir.
2.Vitiligo vulgaris: Bedenin çeşitli yerlerine rasgele dağılabilir.
3.Dermatomal vitiligo
4.Yaygın vitiligo: Beyaz alanlar bedenin genelinde simetrik yada asimetrik olarak dağılmış
olup, özellikle kemik çıkıntıları üzerinde belirgindir.
5.Halo nevüs / Sutton nevüsü: Oval yada dairesel biçimde sınırlıdır.

Güncel Sınıflandırma

1.Lokalize
a) Fokal
b) Segmental

2. Yaygın
a) Akrofasiyal: Yüzde ve kol ve bacakların dış kısımlarında pek çok beyaz alan vardır.
b) Vulgaris: Beyaz alanlar klasik olarak simetrik yada asimetrik şekilde dağılmıştır.

3. Üniversal (Total): Tam yada tama yakın olarak tüm vücuda yayılmıştır.